BEUTAZÁSI TUDNIVALÓK
Magyar állampolgároknak három hónapot meg nem haladó időtartamra bejelentési kötelezettség nélkül engedélyezett a beutazás az alábbi érvényes okmányok valamelyikével: Személyi igazolvány, Ideiglenes személyi igazolvány, Magánútlevél, Ideiglenes útlevél. A vezetői engedély és a diákigazolvány nem számít úti okmánynak. Az okmányoknak legalább az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell lenniük.
Az aktuális beutazási információk Szlovákiába itt olvasható>>>
Vámszabályok
Az Európai Unió szabályai alapján Magyarországról történő árukivitelhez és –behozatalhoz nem kapcsolódik vámeljárás. Az áruk szabad mozgatása nem kereskedelmi jellegű áruk esetén 300 Euro értékig nincs korlátozva.
Az alábbi termékek csak kereskedelmi mennyiségben adó és vámkötelesek. (A kereskedelmi mennyiség fogalmát a jövedéki adóról szóló 2003. CXXVII. törvény (Jöt). határozza meg ) Tehát a felsorolt érték alatti mennyiség a jövedéki adótörvény szerint korlátozások nélkül szállítható az Európai Unión belül:
- 800 db cigaretta
- 200 db szivar
- 400 db szivrka
- 1000 gramm fogyasztási dohány
- 110 liter sör
- 20 liter köztes alkohol termék
- 10 liter alkohol termék
- bor és pezsgő együttesen 90 liter (ebből a pezsgő legfeljebb 60 liter lehet)
A folyékony tüzelő és fűtő anyagok valamint 10 litert meghaladó üzemanyag mennyiség adó és vámköteles.
Az utazás során a folyamatos gyógyszeres kezelésben részesülők – az utazás időtartamával összhangban – a kezelőorvos által előírt mennyiségű gyógyszert vihetik magukkal.
Részletes információk itt.
Pénznem, pénzváltás
Szlovákia hivatalos fizetőeszköze az Euró. Pénzváltásra rengeteg pénzváltó helyen nyílik lehetőség.
A bankkártyák használata az országban nagyon elterjedt, így szinte mindenhol lehetőség van kártyás fizetésre, illetve a pénzkiadó automaták használatára.
A helyi bankok általános nyitva tartása: reggeltől kora délutánig
Kiskorúak beutazása
Szlovákiába történő beutazáskor minden kiskorúnak rendelkeznie kell érvényes útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal.
Háziállatok bevitele
Az Európai Unión belüli utazás során házi kedvenceinket kizárólag egységes európai állatútlevéllel (pet passport) vihetjük magunkkal, melyet a lakóhely szerinti illetékes állatorvos adhat ki, amennyiben az állat rendelkezik a szükséges védőoltásokkal, és az azonosítására alkalmas mikrochippel. Az utazást legkorábban az első veszettség elleni oltás dátumától számított 21 nap múlva lehet megkezdeni, mivel az Uniós irányelvek szerint a veszettség elleni védőoltást a beadásától számított 21 nap elteltével lehet érvényesnek tekinteni. További információk itt.
KÖZLEKEDÉSI INFORMÁCIÓK
Jogosítvány
A Szlovákiában történő gépjárművezetéshez nem szükséges nemzetközi jogosítvány kiváltása, mivel elfogadott az Európai Gazdasági Térség tagállamaiban kiadott érvényes vezetői engedély. A 18. életévüket be nem töltött személyek azonban nem vezethetnek felügyelet nélkül!
Minden, Szlovákia területén közlekedő gépjárműnek kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással kell rendelkeznie, amit a magyarországi biztosító által kiállított zöldkártyával lehet igazolni.
Parkolás
A városban elektronikus jelzőtáblák vannak elhelyezve, melyek segítenek a szabad fizetős parkolóhelyek megtalálásában. De az alábbi honlapon is megtekinthető a parkolóhelyek aktuális foglaltsága: ITT
Nagyobb városokban a parkoló jegyeknek megfelelő ún. parkolókártyákat használnak. Ezeket jól látható helyen kell elhelyezni a gépkocsiban. Ezeket trafikokban vagy újságárusoknál lehet megvásárolni. Tiltott területen történő parkolást bírsággal vagy kerékbilincs felhelyezésével és a gépjármű elszállításával büntetik.
Sebességhatárok
Engedélyezett maximális sebesség:
- lakott területen: 50 km/h
- lakott területen: 90 km/h
- autóúton: 130 km/h
- Autópályán és autóúton: 130 km/h
Autópályák, autóutak
Kötelező a matrica megvásárlása és használata az autópályán és autóúton, ahol az autópálya-, vagy autóút közúti jelzés szerepel. A nem díjköteles szakaszokat az autópálya, illetve autóút jelzés alatt elhelyezett BEZ ÚHRADY felirat mutatja. A matrica több helyen is megvásárolható: a nemzetközi forgalmú határátkelőhelyeken, egyes benzinkutaknál, postahivatalokban, valamint az interneten is a szlovák Nemzeti Autópálya Társaság (NDS) honlapján (magyar nyelven is). De létezik már az elektronikus autópálya matrica megvásárlására szolgáló okostelefon-alkalmazás is, mely szintén ezen a honlapon tölthető le. A vásárlásról szóló elismervényt mindenképp meg kell őrizni az esetleges ellenőrzések miatt.
- Autópálya-matrica díjak az alábbi típusú gépjárművekre:
Autópálya-matrica 3,5 tonna legnagyobb megengedett össztömeg alatti két nyomvonalú gépjárműre vagy járműszerelvényre és M1 kategóriába tartozó két nyomvonalú gépjárműre a legnagyobb megengedett össztömegtől függetlenül.
2025-ös autópálya-matrica árak:
Érvényességi idő | 1 nap | 10 nap | 30 nap | 1 év |
Árak | 8,10 Euro | 10,80 Euro | 17,10 Euro | 90 Euro |
- Az elektronikus autópálya matrica működése
Az elektronikus autópálya matrica megvásárlására több lehetőség áll a rendelkezésükre. Ilyenek például az internetes portál , a mobilalkalmazás, az üzemanyagtöltő állomásokon elhelyezett értékesítési pontok és a határátkelőhelyeken elhelyezett önkiszolgáló berendezések. A kifizetést követően az ügyfél egy autópálya matrica vásárlását igazoló elismervényt kap elektronikusan, mely egyéb kötelező adatokon kívül tartalmazza a jármű azonosítási adatait (forgalmi rendszám, a járművet regisztráló ország neve) és a megfizetett autópálya matrica típusát és lejárati idejét. Ezt a vásárlásról szóló bizonylatot mindenképp meg kell őrizni az esetleges ellenőrzések miatt.
Közlekedési bírságok
Közlekedési szabálysértés esetén amennyiben a helyszíni bírságolási eljárás során kiszabott bírságot a gépkocsivezető a helyszínen nem fizeti ki, a rendőrség elveszi a szabálysértést elkövető gépjárművezető jogosítványát. Azt csak a bírság kifizetése után kaphatja vissza. Abban az esetben, ha az érintett a bírságot személyesen be tudja fizetni még Szlovákiában 15 napon belül, a befizetést igazoló nyugta alapján a rendőrség a jogosítványt azonnal visszaadja az érintettnek. Közlekedési bírságok (tájékoztató jelleggel): matrica nélküli közlekedés 100-500 Euró, adminisztratív hibából fakadó rossz matrica 50-150 Euró, elsőbbségadás elmulasztása gyalogosok számára, ha már megkezdték az átkelést 150 Euró; szemét kidobása az autóból 60 Euró; előzés nem megengedett helyen 150 Euró; vasúti átjárón való áthaladás szabályainak megsértése 150 Euró.
Autóbérlés
Célszerű ezt a szolgáltatást az utazás megkezdése előtt valamely utazási iroda segítségével megrendelni. De ennek hiányában is tudunk a helyszínen autót bérelni, ugyanis minden városban található autókölcsönző. Szlovákiában történő autóbérlés esetén általában a következő dokumentumokat kérik felmutatni:
- személyazonosító okmány (Személyi igazolvány, útlevél)
- vezetői engedély
- bankkártya
Közúti baleset
Szlovákiában a közúti közlekedésről szóló törvény megkülönbözteti a közlekedési balesetet valamint a káreseményt. Az utóbbit a résztvevők egymás között megegyezéssel is tisztázhatják és a rendőrséget nem szükséges a helyszínre hívni. Káreseménynek minősül az a baleset, ahol nem következett be haláleset vagy személyi sérülés, nem rongálódott meg az úttest esetleg valamilyen közhasznú berendezés, nem szivárgott ki veszélyes anyag valamint a keletkezett kár nem haladja meg a 3990 Eurot. Ennek ellenére a konzuli szolgálat javasolja, hogy amennyiben baleset elszenvedőivé, vagy okozóivá válnak, a későbbi biztosítási ügyintézés zökkenőmentessé tétele miatt mindenképpen kérjenek rendőri intézkedést. Nyelvi nehézségek esetén a rendőrség köteles hivatalból tolmácsot biztosítani. A konzuli szolgálat addig nem javasolja semmilyen jegyzőkönyv aláírását, amíg annak fordítását kézhez nem kapták.
Láthatósági mellény
A fényvisszaverő mellényt kötelezően a gépjármű utasterében kell elhelyezni, a vezető számára hozzáférhető helyen, mert a járműből szükséghelyzetben történő kiszálláskor minden személynek viselnie kell!
Üzemanyagok
A benzin- és a gázolaj ára hasonló más európai országok áraihoz. Azonban tilos 10 literen felüli tartalék üzemanyag-mennyiséget kivinni. Nagyobb városokban és a főútvonalak mentén folyamatos üzemelésű üzemanyagtöltő állomások is vannak.
Megengedett alkoholmennyiség
Vezetés előtt vagy közben tilos az alkoholfogyasztás, bele értve a sört is. A megengedett alkoholszint a vérben 0 ezrelék lehet! Egyéb, függőséget okozó anyagok fogyasztása is tilos, illetve a gépjárművezetés abban az időben, amikor még a gépjárművezető ennek az anyagnak a hatása alatt lehet.
Gyerekek az autóban
A szlovák utakon való közlekedés során a 12 év alatti és 150 cm-nél alacsonyabb gyermekek az első ülésen nem utazhatnak. A hátsó ülésen a testsúlynak megfelelő biztonsági gyermekülés használata kötelező. A szabályok megsértése esetén 60 € bírságot szabhatnak ki. Szlovákiában az első és a hátsó ülésen is kötelező a biztonsági öv használata. Ennek elmulasztása 50 € bírsággal büntethető.
Téligumi, hólánc
A személygépkocsi esetében nincs dátumhoz kötve a téli gumi használata, azonban ha az utat összefüggő hó- vagy jégréteg borítja, akkor kötelező mind a négy keréken legalább 3mm profilmélységű téligumi használata. Ellenkező esetben a büntetés mértéke 60 Euro. Amennyiben közúti tábla jelzi, hólánc használata kötelező.
A fentiek értelmében, lévén télen bármikor eshet hó, lehet jeges az út, a téli gumi használata és a hólánc megléte/használata is kötelező!
További információk: ITT.
Fontos! Az autópályákon mérik az előírt (70 méter) követési távolság betartását!
Időjárás információk
Szlovákiában az éghajlati körülmények nagymértékben különböznek a síkságokon és a hegyekben. Télen az átlaghőmérséklet -2 °C is lehet. A leghidegebb hónap a január, és az ország leghidegebb része a Magas-Tátra (Vysoké Tatry). A magasabb hegyekben az összefüggő hóréteg novembertől egészen májusig megmarad.
Nyáron az átlaghőmérséklet 21 °C. A legmelegebb hónapok a július és az augusztus. Az ország legmelegebb része a Dunamenti-alföld (Podunajská nížina). A legcsapadékosabb hónapok június és július, a legszárazabbak pedig az őszi hónapok.
Az ország a természeti katasztrófák szempontjából nyugodt terület, az időnkénti árvizek azonban az ország keleti részeiben problémát okozhatnak
További hasznos információk: ITT .
ÜNNEPEK ÉS ISKOLAI SZÜNETEK
Ünnepnapok 2025.
- január 1. - Szlovák Köztársaság létrejötte - Újév
- január 6. - Vízkereszt
- április 18. - Nagypéntek
- április 21. - Húsvét hétfő
- május 1. - Munka ünnepe
- május 8. - Győzelem napja
- július 5. - Szent Cirill és Metód ünnepe
- augusztus 29. - Szlovák Nemzeti Felkelés napja
- szeptember 1. - A szlovák alkotmány ünnepe
- szeptember 15. - Hétfájdalmas Szűz Mária ünnepe
- november 1. - Mindenszentek
- november 17. - A szabadságért és a demokráciáért vívott harc napja
- december 24. - Szenteste
- december 25. -26. - Karácsony
Iskolai szünetek 2025.
Iskolai szünet | Kerület | Időszak |
Tavaszi szünet | Kassa és Eperjes megye | febr. 17-21. |
Pozsony, Nagyszombat és Nyitra megye | febr. 24-28. |
Besztercebánya, Zsolna és Trencsén megye | márc. 3-7. |
Húsvéti szünet | minden | ápr. 16-22. |
Nyári szünet | minden | jún. 28-aug. 31. |
Őszi szünet | minden | okt. 30-nov. 1. |
Karácsonyi szünet | minden | dec. 22-jan. 7. |
Telefonos tudnivalók
Előhívószámok
Magyarország hívószáma Szlovákiából: +36
Szlovákia hívószáma külföldről/mobilról: +421
Telefonos hálózatok
Szlovákia mobilhálózatai:
- Slovak Telekom
- Telefónica O2
- Orange
- jó lefedettsége miatt néhány tátrai hegycsúcson is működnek.
Bővebb információ a szlovák hálózati lefedettségről ITT.
Biztonsági tudnivalók
Segélytelefonszámok
Tűzoltók: 150
Rendőrség: 158
Mentők: 155
Hegyi mentők: 18 300
Európai segélyvonal: 112
Autómentés – SATC: 18 124
Global assistance Slovakia: 18 118
Orvosi ellátás
Amennyiben szlovákiai tartózkodása során orvosi ellátásra szorul, az Európai Egészségbiztosítási Kártyával közvetlenül fordulhat a kezelőorvoshoz.
Akkor sem tagadhatják meg Öntől a kezelést, ha nincs európai egészségbiztosítási kártyája, vagy ha azt nem tudja használni. Ebben az esetben azonban lehet, hogy Önnek helyben fizetnie kell az ellátásért, költségtérítést pedig hazaérkezése után igényelhet. Azonban az EU-káryta nem váltja ki az utasbiztosítást.
Hétköznapi tudnivalók
Elektromos csatlakozás
Szlovákiában 230 V/50 Hz, standard európai csatlakozó aljzatok biztosítópecekkel
Vásárlás, étkezés – nyitva tartások
Boltok | hétköznap: általában napközben 6-22 óra között |
| szombaton: délig, de legfeljebb 13-14 óráig |
vasárnap: általában zárva |
Éttermek | általában délelőtt 10-11 és 22-23 óra között fogadják a vendégeket |
Benzinkutak | nagyobb városokban és az autópályák mentén 0-24óráig |
Síelés, kerékpározás
A kerékpáros köteles a településeken kívül megfelelően rögzített védősisakkal védenie fejét, a 15 év alatti gyermekekre pedig a településen belül is érvényes ez a kötelezettség.Ha a kerékpáros rossz látási viszonyok között közlekedik az út szélén, jól látható fényvisszaverő mellényt köteles viselni.
Szlovákia minden síterepén kötelező a sí sisak viselete a 15 éven aluli gyermekeknek. A sí sisak viselete nemcsak a síelőket és a snowboardozókat érinti, hanem minden egyéb télisporteszköz használóját is.
Dohányzási tilalom
Szlovákiában az éttermekben, vonatokon és a munkahelyeken csak a dohányzásra kijelölt területeken megengedett a dohányzás. Minden nyilvános zárt területen (fedett buszmegállók, fedett sportlétesítmények) tilos a dohányzás, illetve minden nyilvános épületben (pályaudvarok, mozik, színházak, múzeumok, galériák, kiállítási területek, stb.) és az iskolákban is.
Ételek-italok
Bevásárlás
Alapélelmiszer árak:
- Kenyér: kb 1,10 Euro
- Tojás: kb. 2,40 Euro
- Tej: kb. 0,90 Euro/l-től
Éttermek
A szlovák konyhára hatottak a környező országok étkezési szokásai. Az erdők igen gazdagok vadakban, így tehát az étlapokon rengeteg vadhús alapú étellel találkozhatunk. Gombákban ugyancsak gazdagok az erdők, amiket rengeteg ételben/-hez használnak fel. A szlovák ételek alapelemei leggyakrabban a tej, burgonya és a káposzta. A legtöbb éteremben 10:00 órától 22:00 óráig várják a vendégeket.
Éttermi árak:
- Középkategóriás étterem: 3 fogásos menü kb. 20-25 Euro
- Víz (0,33 literes üveg): kb. 1,20 Euro
- Cappuccino: kb. 2,10 Euro
Magyarországhoz hasonlóan Szlovákiában is 5-10% borravalót szokás adni.
Szlovákia jellegzetes ételei:
A szlovák konyhában rengeteg elem keveredik. Ételeikben megtalálhatjuk a szláv, a francia, a német és a magyar jegyeket is egyaránt. Kedvelik a kiadós ételeket, sok hússal.
Szlovákiában egy jó ebéd szinte elképzelhetetlen leves nélkül azokból is leginkább a krém- és erőlevesek a jellemzőek.
Jellegzetes szlovák levesek:
- cipóban tálalt fokhagyma- krémleves
- kapustnica (Káposztát, füstölt kolbászt, gombát, néha szilvát tesznek bele)
- fazuova polievka (babból és gyökérzöldségekből áll, néha füstölt sertéshússal dúsítják)
Húsételeik sokféle húsból készülnek, így több étterem kínálatában szerepelnek disznótori specialitások. De Szlovákiában megkóstolhatják a pikánsabb ételeket, káposzta specialitásokat, libasültet és a krumpli lepényeket is.
Jellegzetes szlovák főételek:
- ganza(durva szemcséjű kukoricalisztből készül)
- juhtúrós sztapacska(bryndzové halusky)
- Mátrai szelet
- Köleskása
A desszertekben igen gyakran előfordul a juh- vagy tehéntúró. Sokféle péksüteményük van, sós és édes egyaránt. Az édes süteményeiket általában valamilyen lekvárral töltik meg.
Jellegzetes desszert:
- guba, ami gyakori főétel is (legtöbbször mézzel, túróval vagy darált mákkal tálalják)
- Szakolcai kürtőskalács
- almás-diós rétes
- kapros-túrós palacsinta
Szlovákia nemzeti itala a slivovica (szilvapálinka). A szlovák sörök közül: Šteiger, Kelt, Šariš, Corgoň, Zlatý Bažant (Arany fácán) és Topvar a legkedveltebbek. De népszerűségnek örvend még a borókapálinka is vagy akár a likőrök közül a Demänovka, melyet gyógynövényekből és erdei gyümölcsökből készítenek.
Nagykövetségek és konzulátusok
Nagykövetségek
Nagykövetség Pozsony:
Cím: 811 04, Bratislava (Pozsony), Štefánikova 1
Telefon: +421 259-205-200 (munkaidőben)
Ügyelet: +421-917 644 515 (munkaidőn túl, csak sürgős esetben)
Fax: +421 254-435-484
Rendkívüli és meghatalmazott nagykövet: Dr. Balogh Csaba
E-mail: mission.pzs@mfa.gov.hu
Honlap: pozsony.mfa.gov.hu
Konzulátusok
Kassa:
Cím: 040 01 Kosice, Hlavná 72.
Telefon: +421-55-728-2021
Fax: +421-55-728-2023
Főkonzul: Dr. Hetey Ágota
E-mail: mission.kas@mfa.gov.hu
Honlap: https://kassa.mfa.gov.hu/
Ügyfélfogadás: csütörtök: 9.00-12.00 és 13.00-16.00
Pozsony:
Cím: 811 04, Bratislava (Pozsony), Štefánikova 1
Levelezési cÍm: 814 25, Bratislava (Pozsony), Štefánikova 1
Telefon munkaidőben: külföldről: +421-259-205-200
Fax: +421-254-435-484
E-mail: consulate.pzs@mfa.gov.hu
Honlap: https://pozsony.mfa.gov.hu/page/konzuli-uegyek
Konzuli kerület: Pozsonyi kerület (Bratislavský kraj), Nagyszombati kerület (Trnavský kraj), Trencséni kerület (Trenčiansky kraj), Nyitrai kerület (Nitriansky kraj), Besztercebányai kerület (Banskobystrický kraj), valamint a Zsolnai kerületből (Žilinský kraj): Zsolna (Žilina), Nagybiccse (Bytča), Kiszucaújhely (Kysucké Nové Mesto), Csaca (Čadca), Túrócszentmárton (Martin), Stubnyafürdő (Turčianske Teplice) járások területére terjed ki